Lina izstrādājumi mūsu veselībai!
Lins ir pilnībā dabīgs un senākais zināmais audums, kura izmantošana sniedzas ļoti senā pagātnē. Senākā zināmā liecība par lina auduma izmantošana ir datējama ar 4500 pirms mūsu ēras. Par pierādījumu kalpo lina drānā ietīta Ēģiptes mūmija. Senos laikos lina audumu cienīja gan karaļi, gan parastie ļaudis, jo tas bija ne tikai praktisks un viens no retajiem pieejamajiem audumiem, bet arī piedēvētas dziednieciskas spējas. Mūsdienās veikta virkne padziļinātu pētījumu, lai pārliecinātos par linam piešķirtajām īpašībām. Lina labvēlīgā ietekme uz cilvēka organismu, veselību ir ne tikai zinātniski pierādīta, bet arī atklāti jauni fakti. Turpmāk aplūkosim būtiskākās lina, lina auduma īpašības.
Ieguvumi veselībai lietojot linu
Lina antibakteriālās īpašības
Lins ir viens no „tīrākajiem” audumiem. Lina šķiedrām piemīt ir antiseptiskas, antibakteriālas īpašības. Tās regulē nevēlamu sīkbūtņu kā baktēriju, vīrusu, dažādu sēnīšu klātbūtni esošajā vidē. Valkājot lina audekla apģērbu, cilvēks ir pasargāts no nevēlamu sīkbūtņu vairošanās uz ādas, kas var izraisīt dažādas ādas slimības. Īpaši ieteicams lietot lina auduma apakšveļu. Bez tam lins neitralizē kaitīgos toksīnus, kurus organisms izdala caur ādu, novērš arī nepatīkamo sviedru aromātu. Pamatojoties uz sterilas vides īpašībām, lina auduma izstrādājumi tiek lietoti daudzās slimnīcās visā pasaulē. Iespējams, tieši tāpēc lins kopš seniem laikiem ir gaismas un tīrības simbols, kas spēj izārstēt daudzas kaites. Saskaņā ar Japānā veiktiem medicīnas pētījumiem, pie gultas piesaistītajiem pacientiem gadījumos, kad tika izmantoti lina palagi, nav veidojušies izgulējumi.
Lina antibakteriālās īpašības tika atklātas jau Senajā Ēģiptē. Kā pierādījums kalpo faraonu mūmijas, kuru ietīšanai izmantots lina audums. 16. gadsimta Itālijas cilvēka anatomijas pētnieks Ropeius izmantoja lina audumu, lai novērstu inficēšanos ar sifilisu. Mūsdienu zinātniskie pētījumi uz dzīvniekiem liek domāt, ka izmantojot lina izstrādājumus apģērbā, iekštelpu iekārtošanai (aizkari, galdauti utt.), gultasveļā, iespējams pagarināt dzīves ilgumu par 10 līdz 12 gadiem.
Lina termoregulācijas īpašības
Linam piemīt augsta gaisa caurlaidība un teicamas siltuma vadītspējas īpašības. Lina siltuma vadītspēja ir piecas reizes lielāks kā vilnai un 19 reizes lielāka salīdzinot ar zīdu. Karstā laikā veiktajos eksperimentos ir konstatēts, ka cilvēkiem, kuri valkā lina drēbes salīdzinot ar tiem, kuriem drēbes ir no kokvilnas, ādas temperatūra ir par 3-4°C grādiem zemāka. Turpretim aukstā laikā lins ļoti labi uztur siltumu. Tātad aukstumā silda, bet karstumā atvēsina. Pamatojoties uz šīm īpašībām lins ir ideāli piemērots gultasveļas, apakšveļas, zīdaiņu autiņu un veļas izgatavošanai.
Lina mitruma regulācijas īpašības
Lins ir ļoti higroskopisks, jo tas spēj ātri absorbēt mitrumu līdz 20% no sava svara. Pataustot lina audumu tas joprojām šķiet sauss. Kā sauss, tā arī mitrs lins regulē, uztur vajadzīgo ķermeņa temperatūru, vienlaicīgi novēršot ādas iekaisumus un kairinājumus. Tas izskaidro, kāpēc lina audumā cilvēks vienmēr jūtas svaigi un vēsi. Dermatologi rekomendē gulēt pidžamās no lina auduma, jo tās lieliski iesūc mitrumu, pat visniecīgāko svīšanu, bet nelīp pie ķermeņa.
Lina antialerģiskās īpašības
Lina izstrādājumi neizraisa alerģiju, tieši pretēji – lins spēj novērst virkni alerģisku reakciju, īpaši, ja to cēlonis ir sintētiski izstrādājumi. Īpaši ieteicams cilvēkiem ar jūtīgu ādu. Tos droši var izmantot bērnu apģērbiem un zīdaiņu autiņiem.
Lina antistatiskā īpašība
Lina audums neuzkrāj statisko elektrību. Pat neliels lina daudzums auduma sastāvā (pat no 10%) vairākkārt samazina auduma statiskumu. Tādējādi, lina audums ir ērts valkāšanai, turklāt mazāk piesaista putekļus. Ķīnā (Beijing Institute of Labor) veiktajā pētījumā, kurā tika mērīta dažādu audumu statistiskā elektrība, linam bija vislabākie rezultāti. Salīdzinājumam, kokvilnai piemīt 7 reizes lielāks statiskums.
Lina saules radiācijas aizturēšanas īpašības
Lins spēj sniegt būtisku ultravioletā (UV) saules starojuma (radiācijas) aizsardzību un samazina gamma starojumu gandrīz uz pusi. Valkājot lina drēbes tiek būtiski pasargāts cilvēka organisms. Tāpat lina audumam piemīt būtiska izturība pret saules stariem, kas nodrošina auduma ilgmūžību.
Domājot par savu veselību – tās saglabāšanu vai atgūšanu, jāapzinās un jāmācās lietot ne tikai dabisku uzturu, ķermeņa kopšanas līdzekļus, ievērot harmonisku dzīvesveidu, uzturēties pēc iespējas dabiskākā vidē, bet arī veselīgi ģērbties, jo apģērbs organismam ir vistuvākā apkārtējās vides sastāvdaļa. Vides faktori lielā mērā ietekmē organisma labsajūtu, funkcionēšanu un rezultātā veselību. Lina šūnas ir ļoti saderīgas ar cilvēka organisma šūnām un tām piemīt spēcīga enerģiētika, to apliecina arī Nobela balvas ieguvējs Dr Otto Heinrich Warburg. Izvēloties lina izstrādājumus, Jūs palīdzat arī dabai, jo lina šķiedras bioloģiski pilnīgi noārdās un ir otrreiz pārstrādājamas.
Informācija iegūta http://dabaveselibai.blogspot.com/2012/